×

COM.TR DOMAIN

.COM.TR Domain Özellikleri

“.com.tr” uzantılı alan adları ile ticari faaliyette bulunan veya ticari bir amaç için web’de yer almak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin belirli alanlarda sınıflandırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla alan adı almak isteyen kişilerin kendilerini ifade etmesinin yolunu açmak, bu alandaki internet tabanlı hizmetlerin (web sayfaları, e-posta, vb.) sayısını artırmak ve internetin ticari alanda kullanımını yaygınlaştırmak hedeflenmektedir.

Genel Bilgiler

 • Kayıt Koşulu : Belgeli alan adı kaydı.
 • Karakter Sayısı : 3 – 63
 • Whois Gizliliği : Mümkün değil.
 • Transfer : Transfer edilebilir.
 • Satın Alma Süresi : 1 – 5 Yıl
 • Özel Koşullar : Talep edilen tüm alan adları, beyan edilecek belgedeki unvan ile birebir aynı olmalıdır.

Neden COM.TR Domain ?

 • Gerçek ve tüzel kişilerin, ticari kullanımları için fırsat sunar.
 • Türkiye’nin ülke koduyla oluşturabileceğiniz bir alan adı uzantısıdır.
 • Markanızın itibarını arttırır.
 • Müşterilerinize güven verir.
 • Daha fazla kurumsallık sağlar.

Uyarı ve Hatırlatmalar

morhosting.com , domain sürenizin dolması ve uzatma siparişinizi geçmeniz hususunda sisteme kayıtlı üyeliğinizde yer alan mail adresinize  uyarı mesajları gönderildiği gibi, sizlere verilen kullanıcı adı ve şifre ile panelinizden süresi bitmek üzere olan domainlerinizi takip edebilmenize ve uzatma işlemi yapabilmenize olanak sağlar.

.COM.TR Domain Fiyatları

Transfer, Yeni Kayıt ve Yenileme Fiyatlarına Göz Atın

YENİ KAYIT

$12.89/yıl

TRANSFER

$10.05/yıl

YENİLEME

$12.49/yıl

Sıkça Sorulan Sorular

COM.TR Domain Nedir ?

“.com.tr” uzantılı alan adları ile ticari faaliyette bulunan veya ticari bir amaç için internette yer almak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin belirli alanlarda sınıflandırılması için kullanılmaktadır.

COM.TR Domaini Kimler Kayıt Edebilir ?

Ticari bir faaliyet için internette yer almak isteyen ve interneti ticari alan için kullanan herkes .com.tr domain kaydedebilir.

COM.TR Domain Transfer Edilebilir mi ?

Evet. .com.tr domain transfer edilebilmektedir. .tr uzantılı alan adları için ilişkilendirme formunun alan adı sahibince doldurulması ve kimlik fotokopisi ya da imza sirküleriyle beraber  şirketimize mail olarak gönderilmesi gerekmektedir. Formda yetkili olarak belirteceğiniz kod mbs175-metu şeklindedir. Tarafınızca doldurulan form şirketimize ulaştıktan birkaç gün sonra alan adınızın transferi tamamlanacaktır. (İlgili forma domain transfer sayfamızdan ulaşabilirsiniz.)

COM.TR Domain İçin Evrak Göndermeli miyim ?

Evet. .com.tr alan adı kaydı için belge koşulu mevcuttur. .tr uzantılı domain başvuruları için Alan Adı Tahsis Formu (dilekçe) iletilmelidir. Başvurular morhosting tarafından nic.tr yani; ODTÜ’ye yapılmaktadır. Sipariş işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra, alan adı tahsis formunu doldurmanız gerekmektedir. Ad-soyad.com.tr için, T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi, Ticari amaçlı tüzel kişilikler ve kuruluşlar için, aşağıdaki üç maddede sözü geçen belgelerden herhangi bir tanesi, Ticaret odasından alınmış olan “Faaliyet Belgesi”, “Ticari Sicil Belgesi”, “Oda Sicil Kayıt Sureti” ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı,Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan alınmış “Marka Tescil Belgesi” ya da “Marka Başvuru Belgesi”, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan alınmış olan “Sicil Tasdiknamesi” ya da “Ticari Sicil Gazetesi”, gerekmektedir.

COM.TR Kayıt Bilgilerimi Gizleyebilir miyim ?

Hayır. .com.tr kayıt bilgileri gizlenmemektedir.

IDN Desteği Mevcut mu ?

Alan adı için, Türkçe IDN desteği mevcuttur.

COM.TR Domain Nasıl Kullanılır ?

com.tr uzantılı domain satın alabilmeniz için almak istediğiniz isim ile ticari unvanınızın aynı olması gerekir. Satın almak istediğiniz ismi, resmi belgeler ile desteklemek zorundasınız. Talep edilen tüm domain adları (alan adı) beyan edilecek belgedeki unvan ile birebir aynı olmalıdır. Evrak işlemleri ile ilgili tüm adımları tamamladıktan sonra evraklarınızı destek@morhosting.com adresine iletebilirsiniz. Evraklarınızı ilettiğinizde başvurunuz firma üzerinden Nic.tr’ye yapılır ve 48 saat içerisinde tarafınıza olumlu ya da olumsuz dönüş sağlanır.

COM.TR Domain Satışa Çıkartılabilir mi ?

.com.tr domain uzantıları satış işlemine tabi tutulamaz.